Představili jsme na něm hlavní cíle i dosavadní průběh tohoto projektu. Sdíleli jsme i zkušenosti s dosavadní spoluprací s jednotlivými věznicemi a navrhli několik kroků pro její budoucí zlepšení.
Představili jsme na něm hlavní cíle i dosavadní průběh tohoto projektu. Sdíleli jsme i zkušenosti s dosavadní spoluprací s jednotlivými věznicemi a navrhli několik kroků pro její budoucí zlepšení.
V pondělí 15. května jsme vedli webinář pro pracovníky Vězeňské služby. Zúčastnili se ho zástupci Vězeňské služby ze všech věznic, které jsou zapojeny do tohoto projektu. V první části webináře jsme účastníkům představili obsah i harmonogram celého projektu, který usiluje o pilotní zavádění case managementu do práce s lidmi se závislostí ve vězení. Přiblížili jsme účastníkům i dosavadní průběh a výsledky projektu.
V dalším bloku představil Jiří Mertl analytickou a výzkumnou část projektu a hlavní témata, který se věnuje při vedení evaluačních rozhovorů s case managery i pracovníky věznic. Přiblížil i konkrétní návrhy na některé změny, které by mohly přispět k účinnějšímu pokračování projektu (například možnost udělit na více místech dlouhodobě spolupracujícím sociálním pracovníkům status poučené osoby s limitovaným pohybem po věznici, který by usnadnil a administrativně zjednodušil jejich opakované návštěvy a práci ve věznicích).
Na tento blok navázalo představení propagačních aktivit projektu a plánované informační kampaně. Závěrečným příspěvkem této části bylo představení konkrétní kazuistiky práce s klientem, kterou představil case manager Aleš Vaněk ze sdružení Laxus.
V druhé části webináře proběhla diskuze se zástupci Vězeňské služby z jednotlivých věznic o dosavadní spolupráci a o jejím dalším pokračování. Většina z nich vyjádřila spokojenost s dosavadním průběhem projektu, opakovaně zaznělo i to, že s projektem jsou spokojeni i samotní vězni, kteří si cení osobních rozhovorů s lidmi z neziskových organizací, kterým důvěřují. „Děkuji za uskutečnění tohoto setkání i za práci, kterou děláte. Potřeba podobného projektu vyšla i od nás z Vězeňské služby, abychom mohli lépe pracovat s nejtěžšími klienty, kteří mají malé zázemí a přechází mezi regiony, kde je třeba s nimi dále pracovat. Nyní jsme mapovali stav a potřeby, v budoucnu se můžeme podrobněji věnovat i návrhům na konkrétní legislativní a systémovější změny,“ uzavřel setkání Tomáš Koňák z Generálního ředitelství Vězeňské služby, který je v projektu hlavní kontaktní osobou za Vězeňskou službu.
Projekt „Systémové zajištění péče pro vězněné uživatele drog a její následná kontinuita po propuštění“ je finančně podpořen finančním mechanismem Norské fondy 2014–2021 v Programu Spravedlnost. Projekt je realizován v partnerství s organizacemi Centrum protidrogové prevence a terapie, o.p.s., KOTEC, o.p.s., Laxus z.ú., Magdalena, o.p.s., SANANIM z.ú., Společnost Podané ruce o.p.s.