Závislost vrací propuštěné zpátky za mříže.
Společně zavádíme inovativní způsoby léčby závislostí do českých věznic.
Kde působímeSpolečně zavádíme inovativní způsoby léčby závislostí do českých věznic.
Kde působímeV projektu Asociace poskytovatelů adiktologických služeb “Systémové zajištění péče pro vězněné uživatele drog a její následná kontinuita po propuštění“se spojily největší organizace, které v České republice působí v oblasti podpory lidí se závislostmi i v oblasti práce s odsouzenými. Ten má za cíl nově vytvořit a odpilotovat metodu Case Managementu při práci s vězni s drogovou závislostí ve dvanácti českých věznicích. Spojí se při ní odborní pracovníci z několika oblastí, které souvisí s řešením závislostí i prací s uvězněnými – jde například o sociální pracovníky, zdravotníky, adiktology, zástupce Probační a mediační služby a další. Pokud se tento přístup osvědčí, bude v budoucnu přenesen do dalších vězeňských zařízení v celé republice. Součástí projektu je i vzdělávání a supervize jednotlivých pracovníků zapojených do projektu – od odborného personálu spolupracujících věznic, až po pracovníky jednotlivých organizací a kontinuální výzkum a průběžná evaluace celého projektu i jeho jednotlivých částí.
Case manager
Marek Janás působí ve Společnosti Podané ruce o.p.s. jako sociální pracovník Centra poradenských služeb ve vězení a po výstupu. V minulosti působil jako sociální pracovník Kontaktního centra Vlhká v Brně a jako sociální pracovník v Poradně pro občanství/Občanská a lidská práva z.s.
Case manager
Jan Koukal působí ve Společnosti Podané ruce o.p.s. jako sociální pracovník Centra poradenských služeb ve vězení a po výstupu. V minulosti pracoval jako sociální pracovník a poté také jako vedoucí v azylovém domě pro jednotlivce.
Case managerka
Martina Tůmová pracuje v organizaci Sananim jako case manager. Vystudovala sociální pedagogiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. V minulosti pracovala jako sociální pracovník s lidmi bez domova. Absolvovala kurz motivačních rozhovorů, agresivita při práci s klientem a neurolingvistické programování v praxi.
Case managerka
Magdaléna Šormová působí jako case managerka v programu COKUZ organizace Sananim. V minulosti pracovala v terénním programu s uživateli drog nebo v neziskové organizaci poskytující služby obětem obchodu s lidmi. Je frekventantkou psychoterapeutického výcviku INSTEP – integrativní psychoterapie se základem v Gestalt terapii.
Case managerka
Anna Hindová vystudovala Adiktologii na Univerzitě Karlově. Jako adiktoložka působila v organizacích Remedis, Progressive i Anabell. V minulosti pracovala na Klinice adiktologie v adiktologické ambulanci formou individuální i skupinové práce. Během studia absolvovala kurz krizové intervence a kurz motivačních rozhovorů. Po studiu absolvovala kurz práce s agresivním klientem a kurz S4. Aktuálně působí jako adiktoložka a case manažerka v organizaci Sananim.
Case managerka
Hana Vavřincová působí jako vedoucí Centra adiktologických služeb organizace Magdaléna v Příbrami.
Case managerka
Petra Prchalová působí jako poradenská pracovnice Centra poradenských služeb pro obviněné a odsouzené organizace Laxus v Mladé Boleslavi.
Case managerka
Kristýna Maťátková působí jako poradenská pracovnice Centra poradenských služeb pro obviněné a odsouzené organizace Laxus v Mladé Boleslavi.
Case managerka
Petra Krákorová působí v organizaci KOTEC o. p. s. na pozici koordinátora pro středisko Sokolov. Rovněž pracuje na pozici Terénního pracovníka. Nyní zahájila studium – obor Adiktologie. Ve městě Sokolov aktivně působí v pracovních skupinách zabývajících se problematikou sociálního vyloučení a patologických jevů.
Case managerka
Jana Kuráková působí v organizaci KOTEC o. p. s. na pozici vedoucí sociálních služeb Sokolov. Rovněž je sociální pracovnicí Terénních programů, koordinátorkou projektů TSP a Poradenské činnosti. Je členkou Asociace organizací v oblasti vězeňství. Na území Karlovarského kraje aktivně působí v několika pracovních skupinách zabývající se sociální problematikou.
Case managerka
Jana Řezáčová je absolventkou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, oboru sociální práce a pedagogika. Dlouhodobě se věnuje problematice práce s osobami užívajícími návykové látky. V minulosti působila jako terénní pracovnice s osobami v sexbyznisu a uživateli návykových látek. Dále se podílela na realizaci výzkumného projektu TERAPEUT-VTOS na Západočeské univerzitě. V Centru protidrogové prevence a terapie působí jako case managerka projektu “Systémové zajištění péče pro vězněné uživatele drog a její následná kontinuita po propuštění”.
Odborná garantka
Markéta Dolejší působí v organizaci Magdaléna jako odborná ředitelka sekundární prevence.
Odborný garant
Aleš Vaněk působí v organizaci Laxus jako vedoucí Centra poradenských služeb pro obviněné a odsouzené.
Odborný garant
Ondřej Bílý působí ve Společnosti Podané ruce o.p.s. jako sociální pracovník a vedoucí Centra poradenských služeb ve vězení a po výstupu. V minulosti pracoval také jako probační úředník, aktivně se zapojuje do činnosti Sekce drogových služeb ve vězení A.N.O. a jako člen výboru Asociace organizací v oblasti vězeňství.
Expert pro síťování
Vojtěch Betka je etoped a terapeut, absolvent Karlovy univerzity v Praze. Absolvoval psycho-dynamický terapeutický výcvik SUR. Od roku 2009 působí v SANANIMu, například na pozicích zástupce vedoucího Kontaktního centra, terapeut v Poradně pro rodiče a v Doléčovacím centru, vedoucí Centra pro osoby v konfliktu se zákonem. Kromě SANANIMu je se jako terapeut podílí i na programu Stop násilí. Aktivní člen Sekce drogových služeb ve vězení A.N.O. a člen výboru Asociace organizací v oblasti vězeňství.
Manažer projektu
Jakub Michal se dlouhodobě se věnuje fundraisingu, financování a řízení projektů v oblasti sociální integrace. V letech 2005–2015 byl projektovým manažerem ve společnosti Člověk v tísni, byl zpracovatelem a manažerem řady úspěšných projektů spolufinancovaných Evropskou unií prostřednictvím operačních programů. Čtyři roky působil jako konzultant a metodik ve vládní Agentuře pro sociální začleňování. Zde se podílel na budování systému projektového poradenství pro instituce podílející se na řešení problematiky sociálního vyloučení. Jako terapeut působí v ústecké adiktologické ambulanci organizace DRUG-OUT Klub.
Expertka pro vzdělávání a supervizi
Jana Repková vystudovala Vysokou školu zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě. Absolvovala stáž např. v terapeutické komunitě Magdaléna v Mníšku pod Brdy či v psychiatrické léčebně Dobřany. Dokončila kompletní výcvik krizové intervence a nyní se účastní komplexního výcviku ve skupinové psychoanalytické psychoterapii. Aktuálně pracuje v Centru protidrogové prevence a terapie jako vedoucí programu pro osoby v konfliktu se zákonem a rovněž zde působí jako terénní pracovnice. Je členkou Profesního svazu sociálních pracovníků v sociálních službách.
Expert pro evaluaci a výzkum
Jiří Mertl získal Ph.D. titul z politologie na Západočeské univerzitě. Věnuje se tématům sociální spravedlnosti, moci, marginalizace, kriminologii (zejména kritické a kulturní), sociální politice a kritické sociální práci. Soustředí se pak především na analýzu produkce marginalizace a kriminality prostřednictvím strukturálních nerovností, zmírňování a eliminaci těchto strukturálních nerovností jako preventivnímu opatření, destigmatizaci marginalizovaných populací a sociální práci orientovanou na potřeby a participaci. Působí na Univerzitě Karlově, dokončuje výzkumný projekt TERAPEUT-VTOS na Západočeské univerzitě a externě spolupracuje s Ostravskou univerzitou. Vedle toho se podílí i na různých advokačních aktivitách.
Case management program realizujeme ve dvanácti věznicích, které jsou umístěny v Karlovarském, Jihomoravském a Středočeském kraji a v hlavním městě Praze. Na základě individuálních dohod s regionálními poskytovateli adiktologických služeb zajistíme v případě potřeby péči v Ústeckém, Moravskoslezském, Jihočeském a Plzeňském kraji.
Projekt „Systémové zajištění péče pro vězněné uživatele drog a její následná kontinuita po propuštění“ je finančně podpořen finančním mechanismem Norské fondy 2014–2021 v Programu Spravedlnost. Projekt je realizován v partnerství s organizacemi Centrum protidrogové prevence a terapie, o.p.s., KOTEC, o.p.s., Laxus z.ú., Magdalena, o.p.s., SANANIM z.ú., Společnost Podané ruce o.p.s.